Покая ли се Уилоу крийк – част 1


ПОКАЯ ЛИ СЕ УИЛОУ КРИЙК?

Част 1

willow.jpg

Защо най-влиятелната църква в Америка не казва „Направихме грешка?“

hybels2.jpgМалцина няма да се съгласят, че Уилоу Крийк къмюити чърч е една от най-влиятелните църкви в Америка през последните 30 г. Уилоу. Чрез своята асоциация тя представя едно голямо, прагматично и всеобхватно видение за църквата. Това видение е било силно повлияно от методите на светския бизнес. Джеймс Тутчел, в своята книга Shopping for God казва, че пред офиса на Бил Хайбълс виси плакат, който казва: „Какъв е нашия бизнес? Кой е нашия клиент? Какво цени клиента ни?“ Директно или индиректно, тази философия на служение – че църквата трябва да наподобява голяма кутия, която предлага програми за хората от всяко ниво на духовно развитие, които те могат да ползват и да се включват – е повлияла на всяка евангелска църква в страната.

И така какво става, когато водачите на Уилоу Крийк стават и казват „Направихме грешка?“

Преди не много време Уилоу публикува няколко годишно изследване за своето служение. Чрез него те желаят да знаят кои програми и дейности на църквата действително помагат на хората да израстват духовно и кои не. Резултатите са били публикувани в книга озаглавена: Reveal: Where Are You? Един от авторите, на която е Грег Хоукинс, изпълнителен пастир на Уилоу Крийк. Хайбълс нарича откритията „разтърсващи“ и „шокиращи.“

Ако желаете да получите обща информация за изследването можете да прегледате видеоматериалите на адрес http://revealnow.com/story.asp?storyid=49. И двата материала заслужават да бъдат изгледани изцяло. По-надолу следват някои обобщения.

В единия от тях Хоукинс казва: „Участието е от голямо значение. Ние вярваме, че колкото повече хора участват в тези дейности и колкото по-често това ще резултатира в ученичество.“ Това най-общо е философията на Уилоу крийк за служение. Църквата създава програми/дейности. Хората участват в тези дейности. Продукта е духовна зрялост. В момент на болезнена искреност Хоукинс казва: „Зная, че това може да звучи смахнато, но това е начина по който работим в нашата църква. Ние измерваме степента на участие.“

След като са излели всичките си ресурси, за да създадат църква движена от програми можете да разберете техния шок когато изследването разкрива, че „нарасналото участие в подобни активности НЕ гарантира ученичество и духовно израстване. То не показва дали те обичат повече Бога и хората.“

Говорейки на едно лидерско събиране Хайбълс обобщава откритията по следния начин:

„Ние сме влагали милиони долари в неща, за които смятаме, че наистина помага на хората да растат и да се развиват духовно, докато информацията която получихме показва, че всъщност не им помага чак толкова. Други неща, в които ние не инвестираме толкова са тези, от които нашите хора истински се нуждаят.“

След като е прекарал 30 години в създаването и рекламирането на една организация водена от програми и измерваща участието и след като е убеждавал други църковни водачи да правят същото ние можем да разберем защо Хайбълс нарича този отчет „призивът за пробуждане“ на неговия зрял живот.

Хайбълс признава: „Ние направихме грешка. Това, което трябваше да правим когато хората преминават линията на вярата и стават християни е да започнем да им казваме и да ги учим, че трябва да станат способни да се хранят сами. Ние трябва да имаме хора, които са научени как да четат библията си между службите, как по-агресивно сами да изпълняват духовните практики.“

С други думи духовен растеж не се осъществява най-добре от хора, които са станали зависими от сложни църковни програми но чрез старите колкото света духовни практики на молитвата, четене на библията и общението. И, иронично, тези основни дисциплини не изискват съоръжения струващи милиони долари и стотици платени работници, които да ги осъществяват.

Дали това показва краят на 30-те години, през които Уилоу е влияла на американската църква? Не и според Хоукинс: „Нашата мечта е ние фундаментално да променим начина, по който изграждаме църквата. Да вземем една празна страница и да преосмислим собствените си предположения. Да ги заменим с нови разбирания. Разбирания, които са основани от изследвания и вкоренени в Писанието. Нашата мечта е действително да открием какво прави Бог и как иска от нас да трансформираме тази планета.

Виж още:

Покая ли се Уилоу крийк – част 2

Уилоу кроийк намира недостаъци в своя модел

2 thoughts on “Покая ли се Уилоу крийк – част 1

  1. Добавена е – 2-те ги пуснах в един ден. Най отдолу на 1-ва част съм дал линк към 2-ра.
    Ще ми е интересно да чуя коментара ти – доколкото зная ти си присъствал на семинара на Уилоу в Бг.
    Поздрави:
    Радостин

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.